Tenerife je ostrov, kde sa investovať naozaj oplatí. Nehnuteľnosti tu dlhé roky vykazovali rast ceny v priemere plus 9 % ročne. Finančná kríza však tiež postihla Španielsko, realitná bublina spľaskla a tak aj ceny nehnuteľností poklesli o 20-35%, najmä v turistických lokalitách na Juhu. V porovnaní s rokom 2011, už nedochádza k poklesu cien, zdá sa, že ceny tu už dosiahli svoje cenové dno. Navyše v lepších lokalitách začína síce opatrne, ale predsa znateľne, rast cien. Je dobrá doba na kupovanie.

Nehnuteľnosti sa spravidla predávajú cez realitné kancelárie. Pôsobia v každom väčšom meste, v turistických v centrách skoro na každej ulici. Hoci drvivá väčšina z nich je seriózna, treba byť opatrnými. V najväčších kanceláriách sa dohovoríte anglicky, alebo nemecky, nie je to však pravidlom. Vzhľadom na problémy s poklesom cien nehnuteľností sa aj veľa realitných kancelárii dostalo do problémov. Vzhľadom na to odporúčame sa v prípade záujmu obrátiť na nášho partnera MCREFORM. Dohovoríte sa slovensky, nemecky, anglicky a španielsky. Firma sa zaoberá realitnou činnosťou a čo je dôležité aj stavebnými prácami všetkého druhu, komplexnými rekonštrukciami bytov a domov. Ak MCREFORM nemá vlastnú ponuku, dokáže v spolupráci s miestnymi realitnými kanceláriami nájsť vhodný objekt. Na základe našich skúseností jej činnosť mimoriadne zvyšuje bezpečnosť nákupu nehnuteľnosti či ich prenájmov. To, že firma sama vykonáva stavebnú činnosť naozaj v európskej kvalite, významné zvyšuje šancu na zabezpečenie príjemnej a využiteľnej investície.

Pri nájme nehnuteľnosti, ale najmä pri predaji sa nezaobídete bez právnej pomoci Španielsky právny systém je postavený na pôsobení notárskych úradov pri vkladaní nehnuteľností do katastra. Na základe našich skúseností pre cudzincov by bolo najvýhodnejšie sa obrátiť kanceláriu GALKAP.
V tejto kancelárii sa dohovoríte slovensky, anglicky, nemecky a samozrejme španielsky. Súčasne pre občanov Českej republiky a Slovenskej republiky táto kancelária realizuje úradne a súdne preklady dokumentov a listín. Pre občanov z nemecky a anglicky hovoriacich krajín pomôže túto činnosť zabezpečiť.

Ceny nehnuteľností sú pevné, realitná kancelária ich nesmie zmeniť, toto právo má iba predávajúci. Predávajúci spravidla neuzatvárajú exkluzívne zmluvy s jednotlivými kanceláriami, stáva sa pomerne často že jeden byt ponúka viacero kancelárii. Nárok na províziu vzniká iba z ukončeného realizovaného obchodu.

Predaj sa riadi španielskymi právnymi predpismi, ktoré sú odlišné od našich. To je dôležite pre daňové povinnosti, s ktorými je predaj a kúpa nehnuteľností spojená. V zásade sa platia tri druhy daní:

  • Daň z predaja nehnuteľnosti platí vždy zo zákona kupujúci.
  • Akumulačná daň, ktorú platí vždy predávajúci. Ide o daň z akumulovanej ceny, teda rozdielu medzi pôvodnou nákupom cenou v dobe kúpy a teoretickou predajnou cenou v dobe predaja. Táto teoreticka cena sa vypočítava z tabuliek a nemá na ňu vplyv realizovaná cena. Keďže ceny nehnuteľností poklesli rozdiel – akumulácia – môže byť aj záporné číslo a teda sa táto daň niekedy nemusí platiť.
  • Daň mestu, alebo obci, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Túto si môžu kupujúci a predávajúci rozdeliť dohodou, alebo sa dohodnúť, ktorá strana ju bude platiť.


Ceny, ktoré nájdete v ponukách realitných kancelárii sú ceny bez týchto daní. Z praxe vieme, že cena sa po spočítaní všetkých nákladov zvyšuje o zhruba 4-6%.
Prevod platí vtedy, ak je kúpna zmluva registrovaná notárom. Zmluva ako aj celá procedúra musí byť v španielčine.

Ceny nehnuteľností sa pohybujú od cca 1400 EUR za meter štvorcový až do zhruba 3000 EUR za meter štvorcový podľa kvality a lokality. Všeobecne platí, že na juhu sú ceny nehnuteľností nižšie. Do ceny bytu sa započítava aj balkón, alebo terasa. Najmä terasy sú dôležité, pretože sa celoročne využívajú ako obytný priestor. Dobrou príležitosťou sú aj nové výstavby – promociónes, najmä v perspektívnych oblastiach na juhu aj na severe.

Staršie nehnuteľnosti, je skoro vždy potrebné po ich kúpe rekonštruovať. Pre nezasväteného to môže byť katastrofálna skúsenosť, dohodnúť niečo s miestnymi firmami, najmä pre jazykovú, ale aj mentálnu bariéru. Ostrov je hojne osídlený ľuďmi z nemecky alebo anglicky hovoriacich krajín, alebo zo Škandinávie. Znova odporúčame firmu MCREFORM. Firma doteraz vykonala desiatky veľkých a náročných rekonštrukcii za štandardné európske ceny. Rozpočet, cenová kalkulácia, dodržanie kvality a termínov, denná komunikácia telefónom, mailom v slovenskom, nemeckom, anglickom alebo španielskom jazyku sú samozrejmosťou.

Ako všade na svete, vo svete nehnuteľností treba byť mimoriadne opatrnými. I keď to nebýva častým javom, možno sa stretnúť aj s podvodníkmi. Každá kúpa nehnuteľnosti by mala byť vopred preskúmaná, či všetky podmienky na prevod nehnuteľností predávajúci spĺňa, či nehnuteľnosť nie je zaťažená dlhmi, exekúciami, bremenami a podobne.

Veľmi obľúbené sú aj dlhodobé prenájmy nehnuteľností, počítané v mesiacoch, najmä cez zimné obdobie. Kvalitný cca. 60 m2 apartmán so spoločným bazénom v dobrej lokalite, slušne a moderne zariadený, sa dá zohnať od 550 EUR za mesiac. Veľa seniorov, ale aj mladých ľudí sa objavuje na ostrove od začiatku októbra a zostávajú až do Veľkej Noci. Ak nehodlajú kúpiť nehnuteľnosť, využívajú dlhodobé prenájmy.

Spojenie kvalitných jazykovými kurzov, golfu, surfovania, jazdy na koni, paraglidingu, pešej turistiky, cykloturistiky a množstva iných aktivít s večnou jarou, alebo letom dávajú úplne inú dimenziu pohľadu na život na ostrove Tenerife.

Súvisiace články:
Všeobecné tipy
Letenky, preprava
Kanárska kuchyňa
Prehľad cien na ostrove

S akýmikoľvek otázkami, pripomienkami alebo požiadavkami neváhajte a kontaktujte nás
email: info@sunnytenerife.com
alebo cez kontaktný formulár:

 

  Tlač stránky

Investovanie
Radi by ste investovali na ostrove? Čítajte pozorne...
Všeobecné tipy
Všeobecné informácie, ktoré sa Vám zídu pri ceste na ostrov.
Letenky, preprava
Radi Vám pomôžeme pri výbere leteckej spoločnosti
letenky a doprava
Kanárska kuchyňa
Chutná, voňavá a veľmi sýta, aj takto by sa dala nazvať strava...
kuchyna

Prehľad cien
Pre predstavu o cenách na otrove sme pre Vás pripravili prehľad

prehlad cien
pocasie na Tenerife Počasie na Tenerife
Viete prečo sa Tenerife nazýva ostrov večnej jari?
kuchyna
Vino z Tenerife

Vína z Kanárskych ostrovov
Pestovanie znamenistosti...

vino z Tenerife
 
   

Tenerife homepage Reality Zaujímavé odkazy FotogalériaKontakty


Navštívilo nás už: